JAK DOBŘE HRÁT?
Jak poznat správného hráče? Je kvantita nad kvalitu? A znamená hodně slov dobrej post? Každý chce být dobrý a chce mít dobré spoluhráče. Stačí se jen vyvarovat nejhorších chyb, které ostatní otráví, znechutí a odradí od hry, pak budete vyhledávaným a oblíbeným hráčem. Stačí tomu jen věnovat čas, vnímat poznatky a občas se zeptat protistrany, jestli ho hra baví.
Zásadním a asi nejdůležitějším pravidlem je odhad, kdy je vhodné toho napsat více a kdy naopak méně. Zpravidla úvodní posty, tzv. startery bývají delší než ostatní příspěvky, proč? Dáváte tím záminku ke hře, popis prostředí, kam jste se vydali a vůbec celkově takový úvod do dané části hry. Méně se hodí v okamžiku, kdy se vede rozsáhlý rozhovor, v tuhle chvíli nějaký popis okolí, oblečení, jde stranou, protože konverzace je hlavní náplň hry.
Druhým, stejně tak důležitým pravidlem je dodržování toho, co jste si napsali do charakteru. Z nějakého důvodu ten charakter jste napsali a rozepsali. Není tedy možné, aby se z asociálního vlka samotáře stal přes noc lovec dýchánků a oslav. Pokud hodláte nějakým způsobem (někdy až drasticky) změnit povahu charakteru, tak je třeba si to obhájit, dát tomu důvod. Stejně tak nemocím, jizvám, věcem v inventáři, miliony na bankovním účtu.
Dalším (ne)pravidlem můžeme vnímat to, že ne každý je hrdinou, ale nikdo nebrání tomu, aby se daný charakter mohl stát hrdinou. Nikdo není dokonalý, svalnatý, bez vady na kráse. Jsou takové výjimky, ale mít takhle každý charakter? To nikoho bavit nebude. Originalita vs klišé. I přes originalitu postavy nespoléhejte na to, že hned bude o charakter zájem. Udělejte si průzkum toho, zda hráči nemají nějaké specifické přání. Využívejte inzerce!
Buďte fér vůči ostatním. Něco za něco. Jednou začnete vy, jednou protihráč. Využívejte i skupinové hry, které mohou mít vliv na vaše charaktery. Stejně tak se účastněte i eventů, ať už jsou nebo nejsou důležité pro děj.
Hrajte takové hry, které vás baví a taky zároveň budou mít alespoň minimální dopad na hlavní děj dané hry. Vyvarujete se tak příchodu vypravěče, že vám tam zamíchá kartami.
Nikdy neignorujte ostatní! Je to neslušné a bezohledné. I když se jedná o hráče, kterého nemáte v lásce a potkáte se ve skupinové hře - vaše charaktery nemohou za to, že se s hráčem nesnesete :)
DESATERO DOBRÉHO HRÁČE
-
Přístup ke hře
-
Vždy je třeba si přečíst pravidla dopředu a dodržuje je. Nejdříve čte a pak se ptá, pokud není něco jasné.
-
Hráč vždy respektuje daného tvůrce hry, koncept a prostředí hry (na dané hře platí dané lore). Stejně tak respektuje ostatní hráče přítomné na hře.
-
Dobrý hráč respektuje styl hraní, jaký je stanovený na daný hře.
-
Hráč se nebrání a nedržkuje, pokud do hry zasáhne vypravěč.
-
Hráč se k hráčům, a především k nováčkům v komunitě nechová jak hovado.
-
Dobrý hráč zná a respektuje základní pravidla TRPG. Nehraje si na boha a ví co jsou to modřiny.
-
Hráč nikdy nehraje za cizí postavu, pokud nemá svolení a vždy dává prostor na reakci, pokud není domluveno jinak.
-
Hráč je trpělivý a dá čas odpovědět všem, pokud se jedná o skupinovou hru a nepřeskakuje tak ostatní.
-
Dobrý hráč na sebe nestrhává pozornost za jakoukoliv cenu.
-
Hráč bezdůvodně nevraždí, nezabíjí, pokud není domluveno jinak.
-
Chování mimo hru
-
Hráč nespamuje mimo téma, a nevyvěšuje reklamy bez domluvy.
-
Hráč nenadává ostatním, problémy řeší soukromě a zdržuje se vulgarit (v herních příspěvcích je vulgarita povolena)
-
Hráč by měl umět podat konstruktivní kritiku, ať veřejně nebo soukromě. Jinak ať mlčí a nevyjadřuje se.
-
Hráč neporušuje zákony, nešíří hoaxy a rasistické materiály, chová se přiměřeně svému věku.
-
Dobrý hráč nezakládá více účtů a vydává se za někoho jiného.
-
Dobrý hráč dodržuje rozdíl mezi ním a postavou. Dodržuje vlastnosti, jaké postavě vymyslel.
-
To, že ví něco hráč, neznamená, že to ví i jeho postava.
-
Dobrý hráč nikdy nic nekopíruje, ovšem inspirace je povolena.
-
Dobrý hráč se snaží psát podle svého nejlepšího svědomí, slohově i gramaticky.
-
Dobrý hráč se snaží dodržovat základní (ne)psaná pravidla TRPG scény.
OBECNÁ PRAVIDLA V TRPG
Pokud občas nějaké pravidlo překročíte, opravdu vám nikdo hlavu trhat nebude. Možná budete nuceni příspěvek přepsat či dostanete upozornění, že toto chování postavy není v pořádku. Spoustu pravidel se dají překročit i úmyslně – nesmí však zvýhodňovat žádnou stranu nebo musíte být domluveni s druhou stranou, které se pravidlo týká.
Porušení křišťálové stěny
Nejvíce křehké pravidlo, které se často porušuje. Vědomosti postavy, které herně neví. Ať už se jedná o jména, schopnosti, ukryté věci apod. Veškeré herní informace je třeba získat herně.
Metagaming
Nelogické chování a reagování postav, které je zapříčiněno vědomostmi hráče. Zpravidla informace z lore, výhody předmětů a jejich využití bez předešlé znalosti, tréninku. Jak se tomu vyhnout? Položte si obyčejnou otázku: „Může tohle moje postava vědět/umět?“ Pokud si i tak nejste jistí, zeptejte se a nebo to nepoužívejte.
Non-in-character
Jak název napovídá, jedná se o „nehraní v charakteru“. Hrajte postavu tak, jak jste si ji napsali! Nikdo vám nezakazuje si ji číst dokola a mít ji otevřenou ke hraní. Dělá to spoustu dobrých hráčů a je to nejsnadnější cesta k tomu, jak se udržet a ponořit do charakteru dané postavy.
Godmodding
Hráč bez vypravěče nesmí nikdy významně ovlivnit děj. Godmodding se často objevuje v soubojích – "Praštil ho do nosu", ale "Pokusil se ho praštit do nosu" - pokud není souboj domluven jinak. Vždy je třeba dát šanci na reakci, pokud se hráči mezi sebou nedomluvili jinak. Stejně tak nevyužívat NPC ke zvýhodňování své postavy a nevymýšlet si nepřátele.
Powerplay
Hráč udělá cokoliv, aby své schopnosti, okolnosti přizpůsobil tak, aby získal výhodu. Powerplay hráče poznáte tak, že nedokážou přijmout zranění, náhody nebo neúspěšný hod kostkou. Zkrátka nic, co není podle představ. Mívají u sebe veškerý druh zbraní, léčitelských věcí a dalších věcí, které mohou nějak získat výhodu, ačkoliv herně není nikde zmíněno, jak k tomu došli. Stejně tak jsou powerplay postavy ve všem až moc dobré a zkušené, byť registrace tvrdí něco jiného - snaží se být tím nejlepším. Powerplay používat pouze s mírou a jedině se svolením obou stran!
In-tolerance
Tolerance! Jako hráči nejsme zkušení, abychom byli schopní to předat hráči. Můžeme si udělat průzkum na internetu, a alespoň trochu to přiblížit ve hře více k realitě. Hráč zkušený v daném odvětví by měl pomoci ostatním, nikoliv toho využívat. Například různé druhy střelných zbraní, mečů, stavění apod. Ne každý z hráčů tohle umí a do hry dáváme to co umíme. Máme si radit, nikoliv si podkopávat nohy.
Mary Sue/Gary Stu
Dokonalá postava, která se snaží být hlavním hrdinou příběhu. Často postrádá nevýhody a veškeré rozhodnutí jsou správné. Tento perfektní charakter je v mnohém aspektu jedinečný a vystupuje nad ostatní – ať svým umem či brilantností. Často je odrazem autorova „dokonalého já“. Výjimkou bývají určitá NPC za které hraje vypravěč, nicméně i Mary Sue/Gary Stu se dá odehrát s mírou, aby to neotrávilo další hráče.
Non-distance
Prožitky a vztahy postavy by neměly určovat prožitky a vztahy hráče. Je nesmyslné, aby byl hráč kritizován, když se dostane do konfliktu s jinou herní postavou, jen protože hrál svůj charakter. Mezi tuto mechaniku patří také veškeré prvky, které nutí hráče přizpůsobit svoji hru k vůli ostatních, ať už je to pomocí emočního vydírání, nebo mimo herní domluvou vztahů. Dost často se sem strká pravidlo křišťálové stěny.
Gang syndrome
Každý hráč může mít více postav, a dokonce k sobě mohou mít i blízký vztah, ať už se jedná o přátele, či rodinu. Je však krajně nevhodné, aby se tyto postavy jakýmkoliv způsobem zvýhodňovaly, i když jsou propojené a dává absolutní smysl, že by se nějakým způsobem doplňovaly.
chameleoní věci
Během souboje se neobjevují náplasti zázračně v kapsách, protože se hodí, stejně tak zbraně, náboje a další. Místo dýky nebude nikdy meč a naopak. Pokud víte, že se hra stočí k souboji v budoucnu nebo jdete za výpravu. Je třeba se v předchozích postech na to připravit a sbalit si určitý inventář.
zdroj: roleplay.4fan.cz